Bądź czujny! Nie daj się oszukać! - Aktualności - Komenda Powiatowa Policji w Bieruniu

Aktualności

Bądź czujny! Nie daj się oszukać!

Data publikacji 30.04.2020

Policjanci ostrzegają przed złodziejami i oszustami, którzy wykorzystają każdą legendę aby dokonać przestępstwa. Porozmawiajmy z rodzicami, dziadkami, sąsiadami i osobami, które mogą być narażone na podobne ataki. Ważne aby uświadomić wszystkich zainteresowanych na czym polega działanie oszustów i jak reagować w takich przypadkach.

Sytuacje zaaranżowane przez przestępców, którzy chcą szybko wyłudzić pieniądze, mają przeróżne scenariusze: od popularnej metody "na wnuczka" po bardziej wyrafinowane oszustwa z udziałem rzekomych funkcjonariuszy, pracowników energetyki lub wodociągów. Nie każdy, kto do nas dzwoni lub puka do naszego mieszkania, ma uczciwe zamiary.

Słysząc w słuchawce rzekomego „policjanta”, często usypiamy swoją czujność i wierzymy, że wykonując jego polecenia uchronimy się np. przed stratą pieniędzy. Nie czujemy się zagrożeni, bo przecież funkcjonariusz policji stoi na straży prawa. I tak jest w istocie… jeśli mówimy o prawdziwym funkcjonariuszu, a nie oszuście.

Dając bezgraniczną wiarę osobom po drugiej stronie słuchawki, narażamy się na utratę oszczędności, często całego życia. Oszuści są bardzo wiarygodni. Zabraniając się rozłączać, mówią o podrobionych dokumentach tożsamości, czy zagrożonych środkach na koncie w banku. Podają dokładne instrukcje co robić, gdzie jechać i co mówić w banku, komu przekazać pieniądze...

Pamiętajmy zawsze weryfikujmy takie sytuacje i nie działajmy pod wpływem presji czasu. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, kontaktujmy się z rodziną czy z policjantami. ROZŁĄCZMY POŁĄCZENIE TELEFONICZNE, DOPIERO WTEDY WYBIERZMY NUMER DO KOMENDY LUB NA 112. Jeśli się nie rozłączymy wybranie na klawiaturze telefonu numeru 112 lub 997 nie oznacza połączenia z tym numerem. Zatem osoba, która potwierdza, że rozmawia z policjantami tak naprawdę wdaje się w dyskusje z kolejnym oszustem, który jest częścią perfidnego planu mającego pozbawić nas gotówki.

Obawy i niepewność w związku z rozprzestrzenianiem się epidemii w naszym kraju to czas, który oszuści również próbują wykorzystać na wiele rozmaitych sposobów. Dzwoniąc do starszych osób podszywają się pod pracowników szpitali i proponują zakup testów na koronawirusa.

Policja apeluje, by w tym trudnym czasie podczas rozmów telefonicznych z nieznajomymi zachować szczególną ostrożność i rozwagę. We wszystkich podejrzanych lub wątpliwych sytuacjach należy niezwłocznie skontaktować się z Policją, dzwoniąc pod numer alarmowy 112. Przypominamy, że szpitale nie zajmują się sprzedażą testów na COVID-19.

Chcąc ustrzec się przed oszustami, pamiętajmy, aby:

  • zachować ostrożność w kontaktach z osobami nieznajomymi
  • nie wpuszczać do domu obcych osób, nie udzielać informacji na temat stanu naszego konta
  • nie otwierać linków/załączników nieznanego pochodzenia
  • zabezpieczyć system komputerowy mocnymi hasłami i oprogramowaniem antywirusowym

informować członków rodziny, zwłaszcza starszych o pojawieniu się nowych metod oszustw.