O cyberzagrożeniach z bojszowskimi uczniami - Aktualności - Komenda Powiatowa Policji w Bieruniu

Aktualności

O cyberzagrożeniach z bojszowskimi uczniami

Data publikacji 23.10.2018

Bieruńscy policjanci spotkali się z uczniami klas 7 i 8 ze Szkoły Podstawowej w Bojszowach. Mundurowi przeprowadzili prelekcję dla młodzieży, której tematyką były zasady odpowiedzialnego i bezpiecznego korzystania z internetu.

Internet bez wątpienia jest dobrodziejstwem naszych czasów. Dzięki niemu świat stoi otworem, a wiedza, nawet ta najbardziej specjalistyczna jest na wyciągnięcie ręki. Nie wychodząc z domu możemy zajrzeć w najodleglejszy zakątek świata. Możemy zdobywać wiedzę, rozwijać swoje pasje. Niestety jest też druga strona medalu. Sieć to miejsce, gdzie złudne poczucie anonimowości użytkowników generuje różnego rodzaju przestępczość oraz inne negatywne zachowania godzące w dobro jednostki. Przez brak czujności, niewiedzę lub nieuwagę w jednej chwili można stać się w sieci ofiarą przestępstwa albo jego sprawcą. Grupą szczególnie narażoną na cyberzagrożenia są dzieci i młodzież.

Temat odpowiedzialnego i rozsądnego korzystania z internetu, wirtualnej przestępczości, a także płynących z sieci korzyści i zagrożeń omówli, podczas spotkania z bojszowskimi uczniami, policjanci zajmujący się w bieruńskiej komendzie profilaktyką społeczną i przestępczością nieletnich. Mundurowi starali się uwrażliwić młodzież na potencjalne zagrożenia, z jakimi może się zetknąć podczas korzystania z licznych i cieszących się dużą popularnością portali społecznościowych. Ostrzegli przed lekkomyślnym zamieszczaniem w internecie swoich zdjęć i danych osobowych, a także przed umawianiem się z obcymi. Policjanci omówili też sposób postępowania w przypadku stwierdzenia cyberprzemocy i stalkingu, które w świetle prawa stanowią przestępstwa.