Trwają policyjne działania "Telefon" - Aktualności - Komenda Powiatowa Policji w Bieruniu

Aktualności

Trwają policyjne działania "Telefon"

Data publikacji 29.06.2018

Dzisiaj od wczesnych godzin rannych policjanci z drogówki prowadzą działania kontrolne pod nazwą "Telefon". Jest to nowa inicjatywa, której głównym założeniem jest poprawa stanu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a także uświadomienie kierującym zagrożeń wynikających z korzystania z telefonu podczas jazdy. Akcja trwać będzie do 22.00.

Bieruńscy policjanci ruchu drogowego włączyli się dzisiaj do prowadzonej w całym kraju akcji pod nazwą "telefon". Coraz częściej zdarza się, że kierowcy podczas prowadzenia pojazdu używają telefonów komórkowych. Ich użytkowanie w sposób niezgodny z obowiązującymi przepisami ruchu drogowego bez wątpienia wpływa na zagrożenie bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego. Należy pamiętać, że korzystanie z telefonu podczas jazdy zwiększa ryzyko powstania zdarzenia drogowego, a także bezpośrednio wpływa na:

  • spadek świadomości dotyczący sytuacji na drodze,
  • spowolnienie reakcji na wydarzenia na drodze,
  • niedostosowanie prędkości jazdy do panujących warunków,
  • niezauważenie lub zbyt późne zauważenie przeszkód lub innych uczestników ruchu drogowego,
  • ignorowanie sygnalizacji świetlnej i znaków drogowych,
  • trudności z utrzymaniem stałej prędkości jazdy i stałego kierunku jazdy,
  • hamowanie z opóźnieniem lub zbyt gwałtowne.

Podczas działań policjanci bezwzględnie będą egzekwować od kierujących stosowanie się do zakazu korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręce. Mundurowi będą też kontrolować stan trzeźwości kierujących, przestrzeganie obowiązku używania pasów bezpieczeństwa i przewożenie liczby pasażerów zgodnej z zapisem w dowodzie rejestracyjnym. Działania "telefon" policjanci będą prowadzić do godziny 22.00.