Aktualności

Fałszywi policjanci próbowali wyłudzić pieniądze od seniorki

Data publikacji 25.04.2018

Niezwykłą czujnością wykazała się 79-letnia mieszkanka powiatu, do której zadzwonili oszuści podszywający się pod policjantów. Dzięki stanowczej i zdecydowanej postawie, kobieta nie padła ofiarą przestępców. Apelujemy, że oszuści "na wnuczka" i "na policjanta" wciąż szukają okazji by okraść starsze osoby. Nie bądźmy obojętni i wcześniej ostrzegajmy naszych krewnych, że mogą do nich telefonować osoby podszywające się pod członków rodziny lub policjantów.

Coraz więcej osób ma świadomość tego, w jaki sposób działają sprawcy oszustw i jak nie stać się ich ofiarą. Przestępcy nie pozostają jednak w tyle i modyfikują swoje działania. W ostatnim czasie często wykorzystywaną przez nich metodą jest tzw. kradzież „na policjanta”. Sprawcy wykorzystują zaufanie społeczeństwa do funkcjonariuszy Policji i wyłudzają pieniądze od starszych osób. W dniu wczorajszym (25 kwietnia) celem oszustów padła 79-letnia mieszkanka powiatu bieruńsko-lędzińskiego. Sprawcy dodzwonili się do kobiety podszywając się pod policjantów i pod pretekstem wypadku drogowego z udziałem krewnego, próbowali wyłudzić 30 tys. złotych. Dzięki zachowaniu czujności seniorka nie padła ofiarą tego przestępstwa. Jej postawa okazała się wzorowa i godna naśladowania. Niestety ufność i życzliwość osób starszych bardzo czesto kończy się tym, że zostają w krótkim czasie pozbawione oszczędności całego życia.

W związku z tym apelujemy do mieszkańców o zachowanie czujności w tego typu sytuacjach. Pamiętajmy, że policjanci nie dzwonią i nie proszą o pieniądze. Oszuści często proszą o gotówkę, która ma im pomóc w rozwiązaniu nagłego problemu. Nie pozwólmy, aby w ten sposób nasi najbliżsi stracili dorobek swojego życia.

Chcemy tym przekazem zainteresować także młodsze osoby, które dzięki bezpośrednim kontaktom z rodzicami, dziadkami i innymi starszymi osobami w rodzinie, mogą przekazać im niezbędną wiedzę.

Pamiętajmy, że oszuści ciągle modyfikują metody swojego działania. Bywały przypadki, że na początku dzwoniąc na numer stacjonarny i nawiązując rozmowę ze starszą osobą oszuści podszywają się pod któregoś z członków rodziny, po chwili jednak przerywają połączenie. Bardzo szybko telefon ponownie dzwoni. Tym razem przestępca podaje się za policjanta, funkcjonariusza CBŚ lub CBA.

Oszust przekonuje starszą osobę, że rozpracowuje zorganizowaną grupę przestępczą i prosi, aby mu w tym pomóc. Ta pomoc ma polegać na przekazaniu gotówki. Dzięki temu będzie można zatrzymać prawdziwych przestępców oszukujących starsze osoby na tzw. "wnuczka".

W rzeczywistości są przestępcami, nie mającymi nic wspólnego z policją. Jedynym ich celem jest wzbogacenie się kosztem ludzkiej krzywdy. Po przekazaniu pieniędzy lub wpłaceniu ich na wskazane przez oszusta konto, wszelki kontakt z przestępcami się urywa. Z reguły wówczas pokrzywdzony orientuje się, że padł ofiarą oszusta.

Pamiętajmy, że zasada „ograniczonego zaufania” do nieznajomych obowiązuje nie tylko dzieci. Dorośli często o niej zapominają, stając się ofiarami własnej łatwowierności i braku rozwagi. Oszuści wykorzystują ufność oraz dobre serce osób, które nie potrafią odmówić pomocy w trudnej sytuacji. Niespodziewane telefony osób podających się za policjantów, od dawno niewidzianych wnuków, siostrzenic czy kuzynów nie muszą zakończyć się naszą finansową porażką, jeżeli będziemy przestrzegać kilku podstawowych zasad, o które apelujemy:

Jak nie dać się oszukać?

 • dzwoni telefon
 • ktoś mówi, że jest Twoim wnuczkiem, krewnym… coś się wydarzyło: wypadek, choroba
 • rozmówca się rozłącza, a za chwilę telefon dzwoni ponownie
 • ktoś mówi, że trwa akcja policyjna, która pozwoli zatrzymać oszustów…
 • pada prośba o zachowanie wszystkiego w tajemnicy
 • pilnie potrzebne są pieniądze lub wartościowe rzeczy, jeśli nie masz pieniędzy, pada prośba o zaciągnięcie kredytu
 • rozmówca prosi Cię o przekazanie pieniędzy wskazanej osobie lub wykonanie przelewu

Pomogłeś, przekazałeś pieniądze, czekasz…

Uspokoiłeś się, dopiero teraz dzwonisz do wnuczka, na policję… już wiesz, że dałeś się oszukać… Straciłeś wszystkie swoje oszczędności!

Nie musiało się tak stać. Bądź ostrożny, pamiętaj:

 • jeżeli rozmówca proponuje Ci, że możesz potwierdzić autentyczność dzwoniącego policjanta pod numerem 112 - zanim zadzwonisz pod ten telefon, sprawdź czy rozłączyłeś poprzednią rozmowę
 • Policja nigdy w takich lub podobnych sytuacjach nie prosi o przekazanie pieniędzy
 • nie działaj pochopnie pod presja czasu
 • po rozmowie zadzwoń do kogoś bliskiego na znany Ci numer telefonu, by opowiedzieć o zdarzeniu – nie może być ono tajemnicą
 • jeśli nie możesz skontaktować się z najbliższymi, niezwłocznie powiadom policję o takim zdarzeniu, dzwoniąc pod numer 112

Nie dajmy przestępcom szansy! Nie pozwólmy, aby zabrali oszczędności życia! Na Państwa sygnały policjanci czekają przez całą dobę. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń, że nie jest to członek rodziny, czy prawdziwy funkcjonariusz tylko oszust lub w chwili, gdy telefonująca osoba postępuje w podany powyżej sposób PROSIMY O NATYCHMIASTOWE POWIADOMIENIE POLICJI.